Alexandria, Virginia ligt op nog geen tien kilometer van Washington D.C., maar voelt als een compleet andere wereld. In Old Town wandel je over geplaveide straten langs historische huizen, terwijl aan de waterkant de Potomac River rustig voorbijstroomt. Op King Street zorgen kleine winkels, cafés en restaurants juist voor wat meer levendigheid.
Daardoor is Alexandria een fijne afwisseling met het veel drukkere Washington D.C. Bovendien liggen veel van de leukste plekken dicht bij elkaar, waardoor je de stad gemakkelijk te voet of op de fiets kunt ontdekken. Of je nu een dagtrip vanuit Washington maakt of een paar nachten blijft: Alexandria heeft genoeg te bieden om je minstens een volle dag bezig te houden.

In een oogopslag: wat te doen in Alexandria?
- Dwalen door de historische straten van Old Town Alexandria
- Kunst bekijken in het Torpedo Factory Art Center
- Het George Washington Masonic National Memorial bezoeken
- Wandelen langs de Potomac Riverfront
- Winkelen en een terrasje pakken op King Street
- Terug in de tijd in het Stabler-Leadbeater Apothecary Museum
- Fietsen over de Mount Vernon Trail
Een historische stad aan de Potomac
Alexandria werd gesticht in 1749, nog voordat de Verenigde Staten onafhankelijk werden. De ligging aan de Potomac River maakte de stad al vroeg tot een belangrijke handelsplaats. Bovendien woonde George Washington niet ver hiervandaan op Mount Vernon, waardoor zijn naam op veel plekken in en rond Alexandria terugkomt.
Die geschiedenis is vooral in Old Town nog goed zichtbaar. Historische huizen, geplaveide straten en oude pakhuizen bepalen het straatbeeld, terwijl je op King Street juist boetieks, restaurants en koffiezaken tegenkomt. Daardoor voelt Alexandria historisch zonder dat de stad in het verleden is blijven hangen.
Ook de seizoenen geven de stad telkens een ander karakter. De zomers zijn warm en vochtig, terwijl de herfst mild is en de bomen langs de straten langzaam verkleuren. In het voorjaar komt de stad vervolgens weer helemaal tot leven, met bloeiende bomen, volle terrassen en steeds meer activiteit langs de Potomac.
Wat Alexandria vooral prettig maakt, is de compacte schaal. Veel plekken in Old Town liggen op loopafstand van elkaar en daardoor hoef je hier nauwelijks van hot naar her te reizen. Toch voelt de stad niet gehaast. Juist die combinatie van geschiedenis, water en een ontspannen sfeer maakt Alexandria veel meer dan alleen een uitstapje vanuit Washington D.C.
Historische plekken die je niet wilt missen
Alexandria zit vol geschiedenis, maar juist doordat veel historische gebouwen nog onderdeel zijn van het dagelijkse straatbeeld voelt de stad nergens als één groot openluchtmuseum. Van oude apotheken tot voormalige fabrieken: deze plekken geven je een goed beeld van het verleden van de stad.
Old Town Alexandria
Old Town Alexandria vormt het historische hart van de stad. Rode bakstenen huizen, oude winkelpanden en geplaveide straten bepalen hier het straatbeeld. Wandel bijvoorbeeld door Prince Street, waar je een van de bekendste historische woonblokken van Alexandria vindt: Captain’s Row. Daarnaast liggen veel winkels, cafés en andere historische plekken op loopafstand, waardoor je Old Town het beste te voet ontdekt.
Torpedo Factory Art Center
Aan de Potomac River staat het Torpedo Factory Art Center, gevestigd in een voormalige torpedofabriek uit de Eerste Wereldoorlog. Tegenwoordig draait het gebouw juist om kunst en creativiteit. Je vindt er ateliers en galerieën en kunt op verschillende plekken kunstenaars aan het werk zien. Bovendien ligt het gebouw direct aan het waterfront, waardoor je een bezoek gemakkelijk combineert met een wandeling langs de rivier.
Stabler-Leadbeater Apothecary Museum
Het Stabler-Leadbeater Apothecary Museum aan Fairfax Street neemt je mee naar een heel andere periode. De apotheek opende aan het einde van de 18e eeuw en bleef tot 1933 in bedrijf. Binnen zijn onder andere historische medicijnflessen, kruiden en andere originele voorwerpen bewaard gebleven. Daardoor krijg je een bijzonder inkijkje in hoe een Amerikaanse apotheek er eeuwen geleden uitzag.
George Washington Masonic National Memorial
Aan het uiteinde van King Street zie je het George Washington Masonic National Memorial al van verre boven de stad uitsteken. Het monument is gewijd aan George Washington en zijn band met de vrijmetselarij. Binnen vind je verschillende tentoonstellingen en historische ruimtes. Daarnaast is de verhoogde ligging een goede reden om naar boven te gaan, want vanaf het monument kijk je uit over Alexandria en de omgeving.
Van Alexandria naar Mount Vernon op de fiets
Wil je meer zien dan alleen Old Town, dan is de Mount Vernon Trail een prachtige route om te fietsen. Vanuit Alexandria volg je het fietspad langs de Potomac River richting Mount Vernon, het voormalige landgoed van George Washington. Onderweg passeer je onder andere Dyke Marsh Wildlife Preserve en Belle View Park.
Via Baja Bikes kun je de Mount Vernon zelfstandig fietsen. Vanuit Old Town leg je ongeveer 16 kilometer af naar Mount Vernon en bepaal je onderweg helemaal zelf waar en hoe lang je stopt. Daardoor is de tocht ideaal als je natuur en geschiedenis wilt combineren zonder aan het tempo van een groep vast te zitten.
Bij aankomst is de toegang tot het terrein van Mount Vernon inbegrepen. Wil je ook het beroemde landhuis van George Washington van binnen bekijken, dan heb je daarvoor een apart ticket nodig. Vervolgens fiets je dezelfde route terug naar Alexandria. Tegen een toeslag kun je er ook voor kiezen om de fiets bij Mount Vernon achter te laten.
Een comfortabele fiets, helm, slot en fietstas zijn inbegrepen. Daarnaast zijn er onder andere e-bikes en kinderfietsen beschikbaar, waardoor je de tocht gemakkelijk aan je eigen wensen kunt aanpassen.
Liever niet terugfietsen? Er is ook een variant waarbij je de fietstocht combineert met een boottocht. Zo fiets je naar Mount Vernon en maak je van de terugweg een ontspannen tocht over de Potomac.
Proef de smaken van Alexandria
Door de ligging aan de Potomac en vlak bij de Chesapeake Bay speelt seafood een belangrijke rol op veel menukaarten in Alexandria. Daarnaast vind je in Old Town volop restaurants, cafés en bars, vooral rond King Street.
| Probeer dit | Wat kun je verwachten? |
|---|---|
| Blue crab | Een specialiteit uit de Chesapeake Bay-regio, vaak gestoomd of verwerkt in crab cakes |
| Crab cakes | Krabvlees met kruiden, meestal gebakken en geserveerd met een frisse saus |
| Oesters | Vooral oesters uit Virginia en de Chesapeake Bay kom je regelmatig op de kaart tegen |
| Shrimp & grits | Garnalen met romige maïsgrutten, een klassieker uit de zuidelijke Amerikaanse keuken |
| Virginia ham | Gezouten en gerijpte ham uit Virginia met een uitgesproken hartige smaak |
Voor een diner in Old Town kun je bijvoorbeeld terecht bij Vermilion op King Street, waar seizoensgebonden Amerikaanse gerechten centraal staan. The Warehouse is een andere bekende plek in de historische wijk en staat vooral bekend om steaks en seafood.
Zin in koffie? Dan is Misha’s Coffee een bekende naam in Alexandria. Daarnaast is het leuk om King Street even achter je te laten en richting Del Ray te gaan. Rond Mount Vernon Avenue vind je lokale cafés, restaurants en kleine winkels en hangt een heel andere sfeer dan in het toeristischere Old Town.
Voor een drankje met uitzicht kun je vervolgens richting de Potomac Riverfront. Langs het water liggen verschillende restaurants en terrassen waar je aan het einde van de dag mooi de zon kunt zien zakken.
Mijn tip: bezoek Del Ray op zaterdagochtend en combineer je wandeling over Mount Vernon Avenue met de lokale farmers market. Zo zie je meteen een heel andere kant van Alexandria.
Wanneer kun je Alexandria het beste bezoeken?
Alexandria kent vier duidelijke seizoenen en is daardoor het hele jaar door te bezoeken. De lente is een van de populairste periodes, met aangename temperaturen en veel groen in de stad. Bovendien valt het bloeiseizoen van de beroemde kersenbloesems in Washington D.C. in deze periode, waardoor je beide steden mooi kunt combineren.
In de zomer lopen de temperaturen flink op en kan het behoorlijk vochtig worden. De lange dagen zijn ideaal om veel te zien, maar voor wandelen en fietsen kun je het beste vroeg op pad gaan. Vooral in juli en augustus is het midden op de dag vaak warm.
September en oktober zijn wat mij betreft de fijnste maanden voor Alexandria. De temperaturen worden aangenamer en later in het seizoen verschijnen de herfstkleuren. Juist langs de Potomac en de Mount Vernon Trail levert dat mooie landschappen op. Bovendien is fietsen een stuk prettiger wanneer de grootste zomerhitte voorbij is.
In de winter is het aanzienlijk koeler en kan er af en toe sneeuw vallen. Toch heeft Old Town in deze periode veel sfeer, vooral rond de feestdagen. Daarnaast is het doorgaans rustiger dan in het voorjaar en de zomer.
Voor Alexandria zelf is één volle dag voldoende om Old Town, King Street en het waterfront te ontdekken. Met twee dagen heb je echter meer tijd om ook buiten het historische centrum op pad te gaan. Alexandria is bovendien gemakkelijk te combineren met Washington D.C.
Mijn tip: bezoek Alexandria in september of oktober. Het weer is dan meestal aangenaam om veel buiten te zijn en de Mount Vernon Trail is in deze periode extra mooi om te fietsen.

Veelgestelde vragen over Alexandria, Virginia
Hoe kom je vanuit Washington D.C. naar Alexandria?
Alexandria ligt op ongeveer tien kilometer van Washington D.C. en is daardoor gemakkelijk te bereiken. Met de metro reis je naar King Street–Old Town Station en vanaf daar kun je verder richting het historische centrum. Daarnaast kun je vanuit Washington via de Mount Vernon Trail naar Alexandria fietsen. Met de auto kan natuurlijk ook, al is parkeren in Old Town soms wat lastiger.
Is Alexandria geschikt voor een dagtrip vanuit Washington D.C.?
Ja, Alexandria is uitstekend te bezoeken als dagtrip. In één dag heb je voldoende tijd om Old Town, King Street en het waterfront te ontdekken en bijvoorbeeld een museum te bezoeken. Wil je daarnaast naar Mount Vernon of een langere fietstocht maken, dan is een extra dag prettig.
Wat kost een bezoek aan Alexandria?
Veel plekken in Alexandria kun je gratis bezoeken. Zo kost wandelen door Old Town en langs het waterfront niets en is ook het Torpedo Factory Art Center vrij toegankelijk. Voor sommige musea en historische locaties betaal je wel entree. Daarom is het verstandig om voor je bezoek de actuele prijzen op de officiële websites te controleren.
Kun je goed fietsen in Alexandria?
Ja. Vooral de Mount Vernon Trail maakt Alexandria een fijne bestemming voor fietsers. De route loopt grotendeels over een apart pad langs de Potomac River en voert door een groene omgeving richting Mount Vernon. Bovendien kun je vanuit Alexandria gemakkelijk zelf een fiets huren en de route in je eigen tempo afleggen.
Wanneer kun je het Torpedo Factory Art Center bezoeken?
Het Torpedo Factory Art Center is een van de bekendste culturele plekken aan het waterfront. De toegang is gratis, maar openingstijden en de aanwezigheid van kunstenaars kunnen variëren. Controleer daarom vooraf de actuele openingstijden, zeker als je specifiek de ateliers wilt bekijken.






